לונג ריינז (מושכות ארוכות)
25 ביוני 2018

מי יכול לאלף סוסים

 

מאלף סוסים הוא אמנם מקצוע הדורש לימוד וניסיון, אבל השאלה "מי יכול להיות מאלף סוסים" אינה מדויקת. במקום זאת יש לשאול: על מי חלה החובה (או הזכות) להיות מאלף סוסים? התשובה: כל רוכב, כל בעל סוסים וכל אדם שבא במגע עם סוס. אז מתי נדרשת התערבות מקצועית יותר? בכתבה שלפניכם.

עם כל הגודל והעוצמה שלו, סוס הוא חיה נטרפת בטבע, כך שכל האינסטינקטים הבסיסיים שלו מבוססים על יצר ההשרדות. האם חשבתם פעם איך זה מרגיש להיות אוכל מהלך? אני מניח שאף אחד מאיתנו לא באמת מכיר את ההרגשה, אבל עבור סוס, כל יצור זר שמתקרב אליו, בהכרח רוצה ברעתו. רק אם נוצר אמון בין הסוס והרוכב / מאלף, הסוס ניאות לשתף פעולה. במידה ולא נוצר אמון והאילוף נבנה על בסיס תקשורת לקויה, כל ציות לפקודה יבוא אך ורק ממקום של פחד.

כל אינטראקציה היא פעולה של אילוף

בערוץ "נשיונל ג'אוגרפיק" יש תוכנית שנקראת "נעולים" המתארת את שגרת חייהם של אסירים בבית הכלא פליקן ביי שבקליפורניה ארה"ב. במסגרת השהות שלהם בכלא הם רוכשים מקצועות שונים. אחד מהמקצועות הללו הוא אילוף סוסים.

אמנם מדובר ברכישת ידע על אילוף סוסים, אבל התוכנית מראה בצורה נהדרת איך במשך חצי שנה תמימה הם לא באים בכלל במגע עם סוסים, אלא רק רוכשים ידע נרחב על סוסים ובעיקר על עצמם. אחד החלקים המשמעותיים ביותר של הקורס הוא מה שקרוי: Anger Management (ניהול כעסים). בבסיס התהליך הזה עומד עקרון מאוד חשוב הקובע כי: מי שכועס לא יכול לאלף סוס.

על בסיס העקרון הזה אומר שלא רק מאלף סוסים, אלא כל אדם שבא במגע עם הסוס, נדרש לשלוט על כעסיו (חיה נטרפת – זוכרים?) מאחר וכל אחד נדרש במידה זו או אחרת לאלפו. כל הברשה של הסוס, כל פעולה של ניקיון, קשירת חבל ועוד. כל אינטראקציה כזו היא מפגש שקורה בו משהו. מפגש שהוא חלק מתהליך גדול ורחב הרבה יותר. ממש כמו הורה שלוקח אחריות על הקשר עם הילד שלו ומטפח אותו לאורך שנים.

אז מתי לקרוא למאלף סוסים מקצועי?

מאלף סוסים מקצועי מביא עימו (או אמור להביא עימו) ניסיון מצטבר באילוף עשרות או מאות סוסים בעלי אופי שונה וצרכים שונים, עם יכולת התאמה של שיטת האילוף לכל סוס בנפרד. כך שמאלף סוסים מקצועי צריך להכנס לתמונה במקרים בהם הרוכב או בעל הסוסים נתקע ב"פלונטר" ואינו מצליח לגרום לסוס לבצע פעולות מסוימות מורכבות או פשוטות כאחד.

מאלף הסוסים צריך בראש ובראשונה לאבחן את הבעיה, לקבוע ממה היא נובעת ולהציע דרכי טיפול. לעיתים הטיפול דורש ידע וניסיון רב ולכן על המאלף לקחת אחריות על כך, לפחות בשלב ראשון. בשלב מאוחר יותר, גם הרוכב מקבל אחריות על תחזוק ההתנהגות שנלמדה לאורך זמן.

נניח לדוגמה שהסוס מנסה לזרוק את הרוכב במהלך טיול. כיצד יש להגיב או לפתור בעיה זו?

אבחון: ראשית יש לקבוע מדוע הסוס נוהג כך. האם מקור הבעיה היא ברצון של הסוס להיפטר מהרוכב ולפגוע בו, או אולי הרוכב בכלל אינו קשור לכך והסוס פשוט נבהל ממשהו שמאיים עליו, ואולי הסוס בכלל סובל מבעיה פיזית כלשהי הגורמת לו לאי נוחות במהלך הטיול.

הצעות לדרכי טיפול: אם נמצא שהסוס חושש מעצמים מסוימים יש ללמד אותו להתמודד עם הפחד ולעזור לו להתגבר עליו. אם נמצא שהסוס אכן מנסה להיפטר מהרוכב ולזרוק אותו יש לעבוד על טיב הקשר עם הסוס ועל הקבלה שלו אותנו. אם הוחלט כי מקור הבעיה הוא פיזי הנובע מהתאמה לא נכונה של ציוד (כאב במפרק, מתג שצובט, אוכף שלוחץ וכו...) גם בזה יש לטפל ברמה טכנית.

לכל אחת מהאפשרויות קיים פתרון הניתן על ידי בעל מקצוע.

חפיפה: בכל המקרים נדרשת גם התערבות והבנה מצד בעל הסוס כדי שהפתרון המוצע ישמר לאורך זמן. בתום העבודה הראשונית של המאלף המקצועי ואחרי שמוצאים את הדרך הטובה ביותר לטפל בה, מעבירים את הידע הזה הלאה לרוכב.

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.